Aikido labai skiriasi nuo bokso ar mišrių kovos menų ir net keliais aspektais skiriasi nuo kitų tradicinių Azijos kovos menų, tokių kaip Karatė, Taikvondo, Dziudo, Jiu Jitsu ar Kendo.
Visuose šiuose kovų menuose daugiausia dėmesio skiriama konfliktinei kovai, kurią sukelia kito asmens užpuolimas – skirtumas yra jūsų reakcija į užpuolimą.
Vienas iš pagrindinių skirtumų yra tas, kad Aikido yra Do arba metodas, o daugelis senojo stiliaus menų yra Jutsu.
Kovos menuose terminas Jutsu vartojamas kalbant apie kovoje naudojamas technikas ir strategijas. Priesaga Do vartojama norint pasakyti, kad treniruotėse daugiausia dėmesio skiriama kito žmogaus įtakai.
Pateikiame trumpą santrauką, kurioje Aikido lyginamas su kitais kovos menais.
Trumpai apie Aikido
Aikido – tai menas priimti kito asmens puolimą ir atremti jo smūgį taikiai ir be smurto. Aikido atsirado Morihei Ueshiba meistriškai įvaldžius skirtingus kovos menus ir sujungus jų filosofines pažiūras.
Šis kovos menas leidžia žmogui susidoroti su užpuolimu ar iškilusia problema taip, kad būtų užtikrintas ir užpuoliko saugumas. Aikido tikslas – nesmurtinė konfrontacijos pabaiga.
Aikido mokosi daug mokinių, kurie praktikuoja kitus kovos menus. Jie ateina į Aikido dėl įvairių priežasčių, įskaitant saugų mokymąsi, asmeninį tobulėjimą ir tai, kad Aikido leidžia tinkamai sureaguoti į situaciją.
Aikido vs Kung Fu
Tradicinės Kung Fu formos, kaip ir Karate, pažįstamos daugeliui. Kung Fu yra tarsi bendrinis terminas, apimantis daugybę skirtingų mokyklų, kuriose mokoma įvairių kinų kovos menų rūšių.
Vienos iš labiausiai paplitusių Kung Fu formų šiandien yra Wushu Teams ir Wing Chun.
Wushu – tai sportinė Kung Fu forma, kurioje daugiausia dėmesio skiriama solo arba grupiniams pasirodymams. Terminai Wushu ir Kung Fu yra sinonimai ir tarpusavyje tapatinami.
Wing Chun yra kovos menas, kuris labai atgijo dėka tokių kino žvaigždžių kaip Jackie Chan, Jet Li ir Donnie Yenas.
Tiek Wing Chun Kung Fu, tiek Aikido apima sklandų judesių atlikimą, atsipalaidavimą, centrinio kūno svorio panaudojimą ir didelį dėmesį gynybiniam šių menų aspektui.
Wing Chun Kung Fu daugiausia dėmesio skiriama smūgiams rankomis ir kojomis, o Aikido – numetimams ir smūgio nukreipimui.
Aikido vs Karatė
Karate japonų kalba reiškia “tuščios rankos”. XX amžiuje šis terminas buvo išpopuliarintas kaip bendrinis kovos menų terminas. Karatė, priklausomai nuo ryu, arba stiliaus, gali būti nuo tradicinio iki modernaus.
Tradicinė Karatė buvo sukurta kaip savigynos mokymo programa į pietus nuo Japonijos esančiose Ryukyu salose (šioms saloms priklauso ir Okinavos sala), joje daugiausia dėmesio skiriama blokams ir smūgiams.
Karatė tarsi filosofinis menas, panašus į kitus tradicinius japonų kovos menus, pavyzdžiui, Aikido.
Kaip ir Aikido, tradicinėje Karatė taip pat daugiausia dėmesio skiriama Kihon, arba pagrindinėms technikoms, prieš pereinant prie sudėtingesnių technikų.
Tradicinės karatė stiliai: Goju-ryu, Shotokan-ryu ir Shito-ryu. Yra ir modernesnių karatė formų, kaip ir šiuolaikinis Taekvondo, jos labai skiriasi savo techniniu turiniu, o daugelis jų virto sportiniais kovos stiliais.
Aikido vs Battodo
Batto Do – tai japoniškas fechtavimosi metodas, kai kardas ištraukiamas ir kertama vienu judesiu.
Batto praktikuojantys asmenys paprastai turi bent du kardus, kurių vienas yra neaštrus (Iato) ir naudojamas praktikai (kata), o kitas – aštrus (shinken) ir naudojamas pjovimo praktikai (tameshigiri).
Yra daug japoniško fechtavimo stilių – Toyama Ryu ir Nakamura Ryu Dojo galima rasti daugelyje pasaulio šalių. Savigyna kardu gali turėti mirtinų pasekmių.
Tuo tarpu Aikido praktikuoja nesmurtinį konfliktų sprendimą. Aikido praktikoje medinis kardas (bokken) naudojamas kaip treniruočių įrankis.
Aikido vs Boksas
Boksas – Olimpinė sporto šaka, kurioje du kovotojai varžyboms ir pramogai kovoja vienas su kitu, naudodami smūgius kumščiais. Boksas atsirado dar graikų ir romėnų laikais.
Yra keli būdai laimėti bokso rungtynes: techninis nokautas (TKO), kai vienas iš kovotojų negali užbaigti rungtynių, nokautas (KO), diskvalifikacija arba baigiamasis teisėjo sprendimas.
Boksas – tai sporto šaka, kurios pagrindinis tikslas – sužaloti priešininką iki tokio lygio, kad jis nugriūtų. Aikido tikslas – išvengti rimtų sužalojimų tiek jums, tiek jūsų užpuolikui.
Aikido vs Brazilian Jiu Jitsu
Braziliškasis Džiu Džitsu (BJJ) – tai kovos sportas, kuriame daugiausia dėmesio skiriama grumtynėms ir kovai ant žemės.
Aikido praktikuojamas tiek stovint, tiek atsisėdus. BJJ sukūrė Gracie šeima ir Luisas Franca Brazilijoje, remdamiesi Dziudo.
Vyksta šios sporto šakos turnyrai. Yra daug taikomų taisyklių ir tam tikri judesiai yra neleistini.
Įprastinė BJJ Dziudo liemenė yra plono kirpimo, o rankogaliai turi tam tikro pločio reikalavimus, kuriuos nustato Tarptautinė federacija.
Džiu-Džitsu tarptautiniu mastu kovos menų bendruomenėje išgarsėjo XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžioje, kai brazilų Džiu-Džitsu ekspertas Royce Gracie laimėjo pirmąjį, antrąjį ir ketvirtąjį Ultimate Fighting čempionatus.
Aikido yra nekonkurencinio pobūdžio ir praktikuojamas savęs tobulinimui bei veiksmingai savigynai.
Aikido vs Capoeira
Capoeira – tai brazilų meno forma, jungianti kovos menų, sporto ir muzikos elementus. Ją Brazilijoje sukūrė afrikiečių vergų palikuonys su Brazilijos vietinių gyventojų įtaka ir ji yra labai akrobatiška.
Joje dominuoja daug greitų ir sudėtingų judesių, daugiausia smūgių ir kojų spyrių, todėl reikalinga jėga ir vikrumas.
Aikido gali praktikuoti įvairaus amžiaus ir fizinio pasirengimo asmenys. Capoeira šiais laikais yra ne tik kovos menas, bet ir aktyvus brazilų kultūros nešėjas visame pasaulyje.
Kovinis elementas vis dar egzistuoja ir, kaip ir senais laikais, yra subtilus ir užmaskuotas, todėl daugelis nepraktikuojančiųjų jo nepastebi.
Aikido vs Hapkido
Hapkido yra korėjietiškas kovos menas, kuriame yra ir tolimos, ir artimos kovos technikų.
Naudojant šokamuosius smūgius kojomis ir smūginius rankų smūgius didesniu atstumu ir spaudimo taškų smūgius, sąnarių užraktus ar metimus artimesniais kovos atstumais.
Nors šis menas turi bendrų šaknų su Aikido ir Ju Jutsu, tačiau jo akcentuojami sąnarių laužymai ir “finaliniai smūgiai” gerokai skiriasi nuo Aikido, kuriame daugiausia dėmesio skiriama saugiam konfliktų sprendimui.
Aikido vs Hwa Rang Do
Hwa Rang Do – tai korėjiečių kovos menas, kurį sukūrė Dr. Joo Bang Lee ir jo brolis Joo Sang Lee, abu buvę TaeKwonDo instruktoriai. Pavadinimas Hwa Rang Do korėjiečių kalba reiškia “žydinčių riterių kelias”.
Jis buvo pavadintas Hwarang, budistų elitinio jaunimo ordino, vardu. Dėl savo šaknų su Taikvondo, ši sporto šaka yra daugiausia smūgiavimo ir kumščiavimo menas, o Aikido paprastai naudoja smūgius ir metimus konfrontacijai užbaigti.
Aikido vs Jeet Kun Do
Jeet Kun Do (JKD arba kartais Jun Fan Jeet Kune Do) – hibridinė kovos menų sistema ir gyvenimo filosofija, kurią įkūrė kovos menų meistras Bruce Lee ir kurioje naudojami tiesioginiai ir tiesūs judesiai. Jun Fan – toks buvo kinų kilmės Bruce Lee vardas.
Dėl trumpo Bruce Lee gyvenimo ir dėl to, kad likus dvejiems metams iki mirties jis oficialiai uždarė savo kovos menų mokyklas, yra likę nebedaug JKD mokytojų, turinčių tiesioginių paveldėtojų.
JKD moko, kad geriausia gynyba yra stiprus puolimas, o Aikido yra gynybinis menas.
Aikido vs Judo
Aikido ir Dziudo buvo sukurti maždaug tuo pačiu metu. Abu jie kilo iš senojo stiliaus Džiudžitsu meno.
Aikido vs Judo iš esmės skiriasi dviem aspektais. Pirma, Dziudo yra sporto šaka, kuri turi turnyrus ir apdovanojimus.
Yra daug taisyklių, kurios reglamentuoja rungtynes, o tam tikri judesiai yra draudžiami. Aikido yra nekonkurencinis ir praktikuojamas kovų menas siekiant tobulinti save ir veiksmingai apsiginti.
Antra, Dziudo treniruotėse dalyvauja vienas puolėjas ir vienas gynėjas, o atakos vykdomos iš priekio.
Aikido praktikoje manoma, kad užpuolikų gali būti daugiau nei vienas ir kad atakos gali būti vykdomos iš bet kurios pusės.
Judo įkūrėjas Jigoro Kano dažnai siųsdavo savo geriausius mokinius treniruotis pas Aikido įkūrėją Morihei Ueshiba.
Aikido vs Jiu Jitsu
Terminas Jiu Jitsu (Džiudžitsu) buvo pradėtas vartoti XVII a., o vėliau jis tapo bendriniu terminu, reiškiančiu įvairias su grumtynėmis susijusias disciplinas. Yra daugybė Džiudžitsu rūšių, kartais rašoma Jiu Jitsu.
Kai kurios iš jų yra tradicinės formos, pavyzdžiui, Danzan-Ryu, Yagyu Ryu, Yoshin Ryu arba Daito-Ryu.
Džiu Džitsu yra tariamasis daugybės įvairių kovos menų iš viso pasaulio tėvų menas: Aikido, Sambo, Systema, Krav Maga, Hapkido ir BJJ – visi šie kovos menai apima Džiu Džitsu formas ir laiko jas neatsiejama savo meno kūrimo dalimi.
Kaip ir Aikido, Jiu Jitsu daugiausia dėmesio skiriama metimams, smūgiams ir smulkių sąnarių manipuliacijoms, kad būtų užbaigtas konfliktas.
Pagrindinis skirtumas tarp Aikido ir Ju Jitsu yra šių technikų metodas ir taikymas.
Dauguma Jiu Jitsu technikų skirtos sulaužyti užpuoliko kaulus arba kaip nors kitaip sužaloti užpuoliką.
Aikido buvo sąmoningai sukurtas taip, kad būtų kuo mažiau sužalojimų ir kartu būtų veiksmingai užbaigtas konfliktas.
Aikido vs Kendo
Tiek Aikido, tiek Kendo yra kilę iš tradicinių japonų kardų menų. Aikido ir Kendo skiriasi dviem esminiais aspektais. Kendo yra sportas, ir yra rengiami turnyrai bei varžybos.
Aikido yra nekonkurencinis kovų menas ir praktikuojamas savęs tobulinimui bei veiksmingai savigynai.
Kendo užsiėmimuose dėvimi šarvai (vadinami bogu). Aikido treniruotėse kovojama plikomis rankomis ar mediniu kardu bei lazda, kurie vadinami Bokken ir Jo.
Kendo naudojamas bambukinis kardas, vadinamas Shinai. Aikido Bukiwaza (ginklų menas) apima solo treniruotes, treniruotes su kitais partneriais, taip pat mokomasi perimti ginklus.
Aikido vs KravMaga
KravMaga yra hibridinis Izraelio kovos menas, sukurtas iš bokso, imtynių ir gatvės kovų. Iš hebrajų kalbos KravMaga pažodžiui verčiamas kaip “kova rankomis”.
KravMaga yra labai greita ir agresyvi kovų meno rūšis. Ši kovos rūšis naudoja Izraelio gynybos pajėgos. KravMaga ir Aikido turi nedaug bendro, nes Aikido filosofinis tikslas – taikiai ir be sužalojimų užbaigti konfliktą.
Aikido vs MMA
Aikido yra tradicinis menas, kuriame gausu filosofijos. Mišrūs kovos menai (MMA) – tai palyginti nauja praktika, kuri yra kovos stilių derinys.
MMA praktikuojamas kaip sportas, ir nors jame galioja daug taisyklių ir tam tikri judesiai yra draudžiami, MMA dažnai būna brutalus sportas.
Aikido praktikuojamas savęs tobulinimui bei veiksmingai savigynai. Aikido grindžiamas principu, kad reikia naudoti minimalią jėgą ir sukelti kuo mažiau sužalojimų.
Daugiausia dėmesio skiriame apsaugai, o ne priešpriešai. MMA kovas dažnai matome per televiziją, pavyzdžiui, Ultimate Fighting Championship (UFC) ir yra mokamas verslas.
Aikido vs Muay Thai
Muay Thai yra konkurencinė kovinė sporto šaka, kilusi iš Tailando ir yra šios šalies nacionalinė sporto šaka.
Tai smūginis menas, kuriame daugiausia dėmesio skiriama smūgiams kumščiais, kojomis, keliais, alkūnėmis ir pėdomis.
Muay Thai yra labai agresyvus kovų menas, kuris XX a. pradžioje buvo galutinai kodifikuotas ir reglamentuotas taisyklėmis.
Muay Thai vėl išpopuliarėjo už Tailando ribų dėl tokių garsių kovos menų atstovų kaip Tony Jaa.
Sėkmingas Muay Thai praktikavimas labai priklauso nuo praktikuojančiojo fizinio meistriškumo, tuo tarpu Aikido praktikuoti gali kiekvienas bet kokio amžiaus žmogus.
Aikido vs Sumo
Sumo, kaip ir Aikido, laikomas tradiciniu japonų kovos menu. Profesionalių Sumo imtynininkų gyvenimas yra labai struktūruotas ir jie dažniausiai gyvena vien dėl savo meno.
Sumo yra varžybų menas, kurio pagrindinis tikslas – išstumti priešininką iš Sumo ringo. Kaip ir Aikido, Sumo naudoja metimus, kurie nukreipia priešininko judėjimo momentą.
Norint praktikuoti tradicinę Sumo kultūrą, reikia priimti gyvenimą keičiančius sprendimus, o Aikido gali praktikuoti bet kas ir bet kada.
Aikido vs TaeKwonDo
TaeKwonDo (TKD) – korėjiečių kovos menas, kuris yra nacionalinė Korėjos sporto šaka.
Šis kovos menas akcentuoja smūgius, atliekamus iš judrios pozicijos, panaudojant kojų didesnį pasiekiamumą ir jėgą. TaeKwonDo, kaip sporto šaka, turi savo taisykles ir varžybas.
Didelė TKD treniruočių dalis skirta kovoms boksuose. Kartais naudojami apsauginiai galvos apdangalai ir rankų bei kojų apdangalai.
Aikido yra nekonkurencinis ir praktikuojamas savęs tobulinimui bei veiksmingai savigynai.
TaekKvonDo organizacijos labai skiriasi taisyklėmis ir standartais, kai kalbama apie rangus ir titulus.
Aikido vs Tai Chi Chuan
Tiek Aikido, tiek Tai Chi remiasi užpuoliko judesių nukreipimu prieš patį užpuoliką ir taip užbaigia konfrontaciją.
Abu šie menai gali būti laikomi “vidiniais” menais. Aikido yra dinamiškesnis, nes nuo pat pradžių praktikuojamas su partneriais, o Tai Chi praktika pradedama nuo struktūrizuotos solo formos.
Aikido ir Tai Chi kanji yra labai panašūs. Kiniškas ” Chi” ir japoniškas “Ki” laikomi sinonimais. Taic Chi formos praktikuojamos labai lėtai.
Savigynai formos paprastai pritaikomos tik pažengusioje praktikoje, pavyzdžiui, atliekant “stūmimo rankomis” pratimus. Cheng Man Chin buvo vienas iš Tai Chi pradininkų JAV, jis mokė 37 judesių ” trumpųjų formų”.
Būdamas dar paauglys, Frederiksburgo Aikido vyriausiasis instruktorius matė, kaip profesorius Cheng dėstė Niujorko kinų kvartale.
Aikido vs Imtynės
Šiuolaikinės imtynės yra Olimpinė sporto šaka, kurios yra dvi rūšys: Graikų romėnų ir laisvosios imtynės.
Imtynėse daugiausia dėmesio skiriama grumtynėms, kovai gniaužtuose ir smaugimui.
Imtynininkai kovoja dėl geresnės padėties už kitą imtynininką, norėdami jį nuversti arba prispausti, kad pelnytų taškų įskaitinėje kovoje. Aikido nėra sportas.
Aikido vs Systema
Systema yra iki sovietmečio gyvavęs rusų kovos menas. Systema pavadinimas reiškia praktikuojančiųjų požiūrį į šį meną ir yra nukreipta į įvairias kūno dalis: rankas, kojas ir kt.
Šis kovos menas daugiausia dėmesio skiria smūgiams, grumtynėms ir peilių bei šaunamųjų ginklų naudojimui. Ji skirta praktikuoti sparingo metu.
Tradicinių formų, Systema kovos menuose yra labai nedaug. Sistemą praktikuojantys asmenys paprastai treniruojasi individualiai, todėl šis menas yra labai asmeniškas.
Aikido idealas yra koncepcija, vadinama Takemusu, arba “spontaniška technika”, kuri yra panaši į Systema praktikuojančiųjų tikslus.
Išvados
Aikido skiriasi nuo daugelio kitų kovos menų, kaip boksas, Kung Fu, karatė, judo ir kitų, tuo, kad jis yra Do arba metodas, orientuotas į asmens tobulinimą ir taikios konfrontacijos užbaigimą.
Kiekvienas menas turi savo pritaikymo sritį ir yra tinkamas skirtingoms situacijoms.
Svarbu suprasti, kad kiekvienas praktikuojamas kovos menas atsispindi mus supančioje kultūroje ir turi savo unikalų indėlį į asmenybės tobulinimą.
Galiausiai, pasirinkimas priklauso nuo individo poreikių ir tikslų – ar tai būtų sportas, savigyna, ar asmeninio tobulėjimo kelias.
DUK
Aikido išsiskiria tuo, kad yra Do arba metodas, skirtas asmens tobulinimui ir taikios konfrontacijos užbaigimui. Tai skiriasi nuo daugelio kitų tradicinių Azijos kovos menų, kurie daugiausia dėmesio skiria konfliktinei kovai.
Koks yra Aikido pagrindinis tikslas❓
Aikido tikslas – nesmurtinė konfrontacijos pabaiga. Jis moko priimti kito asmens puolimą ir atremti jį taikiai ir be smurto.
Kuo Aikido skiriasi nuo Kung Fu❓
Tradicinė Kung Fu formos apima daugybę kinų kovos menų rūšių, kurios gali būti sportinės arba gynybinės. Aikido skiriasi tuo, kad yra orientuotas į savęs tobulinimą ir taikios konfrontacijos užbaigimą.
Koks skirtumas tarp Aikido ir Brazilian Jiu Jitsu❓
Brazilų Džiu Džitsu daugiausia dėmesio skiria kovai ant žemės ir grumtynėms, o Aikido moko veiksmingos savigynos, tačiau yra nekonkurencinis ir orientuotas į nesmurtinį konfliktų sprendimą.
Ar Aikido tinka kiekvienam❓
✅ Taip, Aikido gali praktikuoti bet kas, nepriklausomai nuo amžiaus ar fizinės būklės. Tai yra nekonkurencinis menas, orientuotas į asmeninį tobulėjimą.