Muay Thai kovos, taisyklės, istorija

Ne vieną šimtmetį skaičiuojanti viena įspūdingiausių sporto kovos šakų Muay Thai (มวยไทย) šiandieną dar gerai yra žinoma bei visų atpažįstama ir kitu vardu – Thai Boxing (Tailando boksas). Šiuo senovės kovos menu buvo mokomi Azijos tautų kariai tam, kad galėtų ne tik patys apsiginti, bet ir kitus apginti netekus ginklų kovoje. Muay Thai sporto šaką lydi daugybę senų tradicijų, kurios išsivystė apie 1600-uosius metus Siame (dabartiniame Tailande), sutelkiant dėmesį ne tik į kovos meno įvaldymą, bet ir emocines kovotojo savybes.

Muay-Thai-kovos

Muay Thai taisyklės

Šios įdomios kovos meno taisyklės, skirtingai nei įprasto bokso, paremtos tuo, kad smūgiai atliekami ne tik rankomis, bet ir keliais, alkūnėmis. Vienas išskirtiniausių kovos aprangos detalių yra galvos papuošalas – mongkon. Tai mokytojo pripažinimo simbolis mokiniui, kuris patvirtina, kad pastarasis įgavo reikiamos patirties ir tapo išmintingu, patyrusiu kovotoju. Įdomu ir tai, kad prieš einant į kovos lauką, kovotojus pasitinka virvės, kurias būtina perlipti, o ne pralįsti, kad galva būtų ne žemiau nei pačios virvės. Dar viena dėmesio verta šios kovos aprangos atributika yra prajioud. Tai ant rankų, tarp peties ir dilbio pintos spalvotos juostelės. Nuo senų senvės yra manoma ir tikima, kad visos šios sporto kovos aprangos detalės apsaugo, padeda nugalėti savo priešininką bei suteikia ne tik dvasinės, bet ir fizinės stiprybės.

Muay Thai taisyklės pabrėžia, kad kova negali prasidėti be tradicinio ritualinio šokio Wai Kru Ram Muay. Jiš šokomas tam, kad kovotojai parodytų pagarbą mokytojams, dvasioms ir pačiam kovos menui. Įdomus faktas, kad iš šių ritualinių šokių žiūrovai ne kartą yra nuspėję, kuris iš priešininkų taps kovos nugalėtoju. Pažymėtina, kad kovotojai šoka ne pagal jų pasirinktą mėgiamą muziką, o skambant specifinei muzikai – Sarama, kurią atlieka keturi muzikantai: jie groja obojumi, dviem tailandietiškais būgnais ir cimbolais. Šie šokiai – tai ir puikus apšilimas prieš kovas, ir padėka tėvams, dievams už suteiktą galimybę kautis ringe.

Muay Thai kovos

Tik pradėjus praktikuoti šia kovas, jų varžybose nebuvo jokių apribojimų ar svorio kategorijų, taip pat nebuvo jokios kalbos apie taisyklių įvedimą, o paprašius apibūdinti, kokios tai kovos – atsakymas būdavo – ypač žiaurios. Tokio tipo Muay Thai kovos vyko visur: ant žolės, ant žemės, gatvėje ar aikštėje – tai priklausydavo nuo pačių kovotojų išradingumo. Pati kova tęsdavosi net keletą jaudulį kelenčių valandų. Iš pradžių, priešininkai rankas saugodavo apsivyniodami kanapių pluoštais, o vėlesniais laikais tai pakeitė odos raiščiai.

Kaip sporto šaka įsitvirtino 1929-aisiais metais. Nuo tada įvairūs rankas saugantys ir juosiantys raiščiai bei diržai pakeisti europinio tipo pirštinėmis. Elastinius raiščius leista dėvėti kaip papildomą apsaugą, kurie saugojo čiurnos sąnarį. Siekiant kuo efektyvesnės apsaugos, rankos dar buvo apvyniojamos ir 2,5 m ilgio, 5 cm pločio tvarščiais. Į kovos ringą griežtai buvo draužiama įžengti be privalomos dantų ir lytinių organų apsaugų, sportinių trumpikių bei leista tvarstytis kojas.

Kovos vyksta ringe, kuris yra 6 x 6 metro, įvestos svorio kategorijos, kovos laikas apribotas iki penkių kovų po tris minutes. Be pačių kovotojų ringe dar yra pagrindinis teisėjas ir trys šoniniai teisėjai. Peržvelgus ir įtvirtinus taisykles, buvo uždrausti bet kokie imtynių elementai. Pavyzdžiui, smūgiai galva, nebuvo galima smaugti bei griežtai draudžiamas gulinčio varžovo atakavimas. Pergalė skelbiama už nokautą, varžovui pasidavus arba skaičiuojant taškus.

Muay Thai klubai

Muay Thaitikrai puiki, stipriausiems skirta sporto šaka, kuri išmoko apsiginti, tinkamai susikaupti kritinėse situacijose, pagerina ne tik fizinę formą, bet ir savijautą. Jei kada nors svarstėte, kuri sporto šaka galėtų ugdyti Jūsų kovotojo charakterį, tobulintų smūginę techniką, ar tiesiog norėjote atitrūkti nuo kasdienybės, atsipalaiduoti ir patirti kažką neįprasto, tai galite įgyvendinti šiuose klubuose Lietuvoje.
Muay Thai klubai:

http://www.muaythaisinobis.lt,

https://www.spartafightgym.lt,

https://www.facebook.com/Sporto-klubas-Jasiūnas-Team-196954790344211/

http://www.fightersgym.lt

http://jusutreneris.lt

Muay-Thai-klubai

Įdomybės

Nuo senovės praktikuojama Muay Thai kovinė sporto šaka tampa ne tik mėgiamu sportu, bet ir gyvenimo būdu, kuris primena, kad:

  • Kaip oficiali sporto šaka, įteisinta 1930-aisiais metais;
  • Muay Thai dar kartais vadinamas aštuonių galūnių sporto šaka;
  • galva – pati svarbiausia ir labiausiai garbinama kūno dalis;
  • smūgis pėda į galvą gali būti laikoma nepagarba ir įžeidim;
  • olandai – vieni pirmųjų Europoje, kurie pradėjo užsiiminėti šia sporto šaka;
  • apie 1980-uosius metus Muay Thai tapo populiarus ir kitose paulio valstybėse;
  • Muay Thai kelias Lietuvoje prasidėjo nuo sporto klubo „Titano“ (Kaunas) 1992-aisiais metais;
  • Lietuvos Muay Thai Sąsjunga (LMTS) – vienintelė organizacija Lietuvoje, kuri vienija mėgėjų ir profesionalų sportininkus;
  • Muay Thai elementai pasitelkiami iki šių dienų ruošiant specialiųjų pajėgų kareivius, reguliariosios armijos kareivius, saugos tarnybos darbuotojus, policijos pareigūnus bei bendrosios savigynos kursuose.