Karatė – kovos menas, tinkantis ir vaikams, ir suaugusiems

Žiūrėdami Holivudo filmus, tikriausiai ne kartą pastebėjote šauniai puolamuosius bei ginamuosius judesius atliekančius vyrukus karatistus, ar net ir nuo užpuolikų lengvai apsiginančias merginas. Tikriausiai būna ir tokių momentų, kai pagalvojate, kad ir patys taip norėtumėte, tiesa? Ir jūs tikrai tai galite. Nebūtina vadintis Chuck Norris, Bruce Lee ar Jean-Claude Van Damme, kad galėtumėte šitaip šauniai judėti. Tereikia išmokti tam tikrų kovos menų. Vienas iš tokių yra karatė – senasis Rytų kovos menas, kuris turi tiek kelis stilius, tiek sudėtingumo lygius. 

karate-do

Karatė istorija ir įdomieji faktai

Karatė istorija prasidėjo jau labai seniai – daugiau kaip prieš 2000 metų. Tikriausiai daugeliui žinoma, kad šis kovos menas iki mūsų atkeliavo iš Japonijos, o konkrečiai – Okinavos salos, kurioje tuo metu buvo išvystyta beginklė savigynos sistema, vadinama Tode.  

Na, o XX a. pradžioje, meistrų Yasutsune (Ankoh) Azato (1828–1906) bei Yasutsune (Ankoh) Itosu (1830–1915) mokinys Gichin Funakoshi (1868–1957), sujungė skirtingas kovos technikas į vieningą sistemą ir šį kovos meną išpopuliarino visoje Japonijoje. Būtent šio meistro mokiniai sukūrė ir daugelį šiandien taikomų jo stilių. Tačiau istoriniai šaltiniai teigia, jog originalus karatė stilius vadinamas shotokan. Pažodžiui shoto reiškia „pušys ir bangos“, kan – „klubas“. Šiandien egzistuoja keli jo stiliai, kurie skirstomi į sportinius ir nesportinius. O Pasaulinė karatė federacija (WKF, World Karate Federation) yra didžiausia tarptautinė Karatė-do organizacija, vienijanti daugiau nei 50 milijonų visame pasaulyje šiuo kovos menu užsiiminėjančių narių. 

Karatė etiketas ir kas gali tapti karatistu?

Kaip jau žinote ar supratote, šis sportas yra Rytų kovos menas, o kaip ir visa kita šiuose kraštuose, taip ir šis sportas reikalauja atsidavimo, susikaupimo bei tam tikro etiketo, be kurio netapsite tikru karatistu arba kitaip – karatė meistru. Beje, jei manote, kad išmokti kovoti labai sudėtinga, tai taip tikrai nėra. Kovos menų mokytis galima pradėti ir 4 metų amžiaus, ir sulaukus 70. 

Karatė vaikams

Karatė vaikams naudingas tiek dėl savigynos galimybių, tiek dėl koordinacijos, disciplinos, susikaupimo bei smulkiosios motorikos pagerinimo. 

Na, ir šis sportas tikrai nėra beprasmis rankų bei kojų kilojimas. Treniruočių metu karatistai privalo išmokti dvi pagrindines technikas: oponentų ataką ir blokavimą bei kontratakas. Taip, šis kovos menas paremtas kojų ir rankų naudojimo technikomis, tačiau jos skirstomos į:

  • blokavimus;
  • kumščiavimą;
  • smogimą;
  • spyrimą. 

Kad atakos būtų greitos, tikslios ir galingos, kūnas privalo būti stabilus ir puikiai išlaikyti pusiausvyrą. Todėl treniruočių metu mokomasi išlaikyti tam tikras kūno pozicijas bei laikysenas. Karatė judesiai bei jų atlikimo technikos vadinami katomis. Galima drąsiai sakyti, kad kata – tai proto ir minties treniruotė, kadangi ją atliekant reikia tiksliai prisiminti bei atkartoti šimtus įvairiausių veiksmų ir derinių. Tad jei manote, kad ant tatamio susitikę karatistai tik smagiai sau pasispardo, žinokite, jog jie sunkiai treniruojasi. O treniruoja ne tik kūną, bet atlikdami kata judesius jie tobulina savo kovos dvasią, dėmesio, atminties, valios bei proto koncentraciją.

karate-dirzai

Kam reikalingi ir ką reiškia karatė diržai?

Jei manote, kad skirtingų spalvų karatė diržai skirti tik prilaikyti kimono, taip pat klystate. Pirmiausia jie atspindi mokinio pastangų, darbštumo bei pasiekimų lygį. Kiekvienam diržui – savas laikas ir kuo ilgesnis nueitas kelias, tuo brangesnis mokinio įvertinimas. 

Skirtingų diržų sistemą sukūrė Tadaši Nakamura, vienas iš Masutatsu Ojamos mokinių. Taip atsirado septynių arba, atsižvelgiant į stilių, dešimties pakopų diržų spalvų sistemą.  Iki tol egzistavo tik trys diržų spalvos: žalia, ruda ir juoda. Tad ką gi reiškia visos spalvos:

  • baltas diržas reiškia tuščią popieriaus lapą, nes pradedantysis nieko nežino apie karatė;
  • oranžinio diržo reikšmė – auštančio ryto ar besileidžiančios saulės žara, kas reiškia, jog oranžinio diržo lygį apgynęs mokinys, nušviestas saulės, pradeda kelionę savęs pažinimo keliu;
  • mėlynas diržas  – tai dangaus, vandenynų, beribių horizontų ir tolių spalvos simbolis, reiškiantis karatė mąstymo keitimąsi;
  • geltonas diržas reiškia dienos arba saulės šviesą, kada mokiniui prasideda pasitikėjimo savimi etapas;
  • žalias diržas – tai augalų, miško, pievų, gyvybės simbolis, reiškiantis mokinio emocijų bei jausmų valdymo lygį;
  • rudas diržas simbolizuoja žemę ir subrendimą, praktikos lygį;
  • juodas diržas – tai nakties spalva, meistriškumas, išmintis, sąmoningumas, kūno bei dvasios harmonija. 

karate-istorija-treniruotes

Karatė klubai Lietuvoje

Jeigu nori ir tu išbandyti savo jėgas, kviečiame susipažinti su pačiais populiariausiais šio sporto klubais Lietuvoje! Karatė klubai:

Danas

Stoikas

Toragym

Budora

Kovas

Samurajus

Tradicinis karatė-do klubas Lūšis

Šis kovų sportas unikalus tuo, kad jame nėra amžiaus paribojimų. Tai veikla, tinkanti tiek vaikams, tiek suaugusiems, tiek moterims ir vyrams.