Kovos menai: istorija ir rūšys

Visi puikiai žinome, jog šiandieną pasaulyje egzituoja daugybė kovos menų. Visie jie yra unikalūs ir turintys savo gerbėjų auditoriją. Kovos menai mena seniausius laikus, bet jei reikėtų tiksliai pasakyti, kur, kada ir kaip jie prasidėjo, kiek tai galėtų iš mūsų padaryti? Žinoma, daugelis nė nesuktų galvos ir tuojau pat įvestų keletą raktinių žodžių šiam klausimui atskleisti į „Google“ paieškos langelį, bet kam tas vargas? Vietoj to, skaitykite šį straipsnį toliau ir jame rasite visą kovos menų istoriją bei kokie kovų menai egzituoja šiandien.

karate

Kovos menai: istorija

Remiantis daugeliu šaltinių, pastebėta, jog tikrąsias kovos menų šaknis atsekti nėra taip paprasta. Faktas tik tai, kad kovų menai, o ypač imtynės, buvo neatsiejama žmonijos dalis nuo pat žmonijos egzistavimo pradžios. Žemiau apžvelgiame kovos menų istoriją ir tai, kaip ji vystėsi per daugelį tūkstančių metų, kad taptų tokia, kokią mes ją matome šiandieną.

Azija – kovos menų pasaulio centras

Pirmieji šaltiniai, kurie yra laikytini kaip kovos menų įrodymai, yra muštynės, kurios vaizduojamos tiek vaizdiniame mene, tiek ankstyvojoje literatūroje, tiek analizuojant ankstyvuosius archeologinius radinius. Tiesa, kai kurie šių įrodymų, kuriuose vaizduojamos mūšio scenos, datuojamos 3000 m. pr. m. e. Ne paslaptis ir tai, kad didžioji žmonijos dalis mano, jog Azija – ne bet kas, o kovos menų pasaulio centras. Taip manoma dėl to, nes nemažai šiandieną žinomiausių kovos menų, tokių kaip „Kung Fu“ ar „Karatė“, būtent ir yra kilę iš čia.

Kovos metai ir Vakarų pasaulis

Vakarai Rytų Azijos kovos menais susidomėjo devyniolikto amžiaus pabaigoje. Šis susidomėjimas, galima teigti, sutapo maždaug tuomet, kai atsirado prekyba tarp Amerikos ir Kinijos bei Japonijos. Įdomus faktas tai, kad iš pradžių vakariečiai kovos menus vadino dramatiškais spektakliais ir tik tuomet, kai nemaža dalis kariškių iš Vakarų praleido laiko Korėjoje, Kinijoje, Japonijoje. Taip pamažu ir likusieji vakariečiai pakeitė ne tik požiūrį į kovos menus, bet ir įžvelgė jos vertę savo šalims. Verta supažindinti ir su vienu pirmųjų žmogumi, William E. Fairbairn, kuris Antrojo pasaulinio karo metu, mokė Jungtinės Karalystės, JAV ir Kanados komandų „Džiudžitsu“ kovos meno. Šis asmuo – pirmaujantis Vakarų Azijos kovos technikos ekspertas. Pasibaigus Antrajam pasauliniui karui, daugelis amerikiečių karių liko Japonijoje mokytis šių kovos menų, o sugrįžę – parsivežė šias žinias namo ir toliau praktikavo bei mokė to kitus.

Bruce Lee

Tikriausiai visi prisimenate kovos menininką Bruce‘ą Lee. Šis asmuo taip pat prisidėjo prie Japonijos menų populiarinimo, nes pastarasis dalyvavo kovose menų filmuose. Po šių filmavimų ypač išaugo Kinijos kovos menas „Kung Fu“.

bruce-lee-kung-fu-panda

Kovos menų istorijai yra svarbus ir devintasis dešimtmetis. Jam prasidėjus, sportinis karatė tapo pagrindine tarptautine sporto šaka. Na, o profesionalūs kovotojai buvo apdovanti dideliais prizais, televizijos transliacijomis bei įvairiais rėmimo susitarimais.

Kovų menai: rūšys

Kovos menai pasižymi savitu stiliumi, o kiekvienas jų yra unikalus ir turi savo techniką. Šios technikos buvo sukurtos iš poreikio išgyventi tarp žmonijos, gyvūnų bei tarp skirtingų žmonių genčių. Tarp visų šių rūšių neretai kildavo kovos, todėl jų metu buvo sukaupta ir užfiksuota ne tik skirtingos patirtys, bet ir metodai, kurie visais laikais buvo perduodami iš kartos į kartą.

Ginklai

Dar vienu labai svarbiu akcentu yra ginklai. Jų išradimai leido sukurti tam tikras kovos technikas. Patys ginklai buvo įvairių tipų bei formų, kurie ir padėjo pagrindą skirtingų kovos menų mokykloms bei stiliams. Įdomu tai, kad pastarieji buvo suformuoti imituojant gyvūnų, tokių kaip tigras, pantera, beždžionė, gyvatė ir lokys, taip pat daugelio paukščių ir vabzdžių kovos technikas.

Gyvūnų imitavimas

Žmonija buvo įsitikinus, jog išgyvenimas atšiaurioje gamtos aplinkoje yra nelengva užduotis. Būtent dėl šios priežasties jie tikėjo ir tuo, kad yra būtina ištirti natūralų gyvūnų talentą bei jų kovos įgūdžius. Vienintelė tinkamiausia galimybė šiam tikslui pasiekti buvo tiriant ir imituojant šiuos gyvūnus, tokius kaip tigro smūgius ar puolančius erelio judesius. Bėgant metams, gilinantis į skirtingas technikas ir jas tobulinant, pamažu kovų menai tapo neatskiriama Azijos kultūros dalimi ir šindieną galima didžiuotis žemiau paminėtomis kovų menų rūšimis.

Kovos menai yra klasifikuojami į dvi dideles grupes: tarptautinės kovų menų rūšys bei nacionalinės kovų menų rūšys. Tarptautinės rūšys dar skirstomos į kovos rūšis su ginklais bei be jų.

Tarptautinės kovų menų rūšys:

Be ginklų:  „Boksas“, „Laisvosios imtynės“, „Dziudo“, „Karatė“, „Sumo“, „Muay Thai“, „Aikido“, „Laido“, „Tai Či“, „Wu Dang“, „Jukado“.
Su ginklais: „Fechtavimas“, „Hema“.

Nacionalinės taip pat remiasi klasifikacija pagal ginklus.

Be ginklų: „Tekvondo“, „Džiuditsu“, „Kapueira“, „Braziliškas Džiu-Džitsu“.
Su ginklais: „Silambam“, „Niat-Nam“, „Kendo“, „Eskrima“, „Kendžiutsu“, „Kyudo“.

Kovos menai: pranašumai

Niekam tikriausiai net nekyla abejonių, jog užsiimant tam tikrais kovos menais lavinama daugelis dalykų, o ne tik fizinė ištvermė.

Neretai praktikuoti kovos menus pasirenkama ne tik dėl mankštos, bet ir dėl savigynos, pasitikėjimui gerinti. Taip pat pasirenkama ir dėl geresnės fizinės savijautos: pusiausvyros gerinimo, jėgos, lankstumo, gražesnės laikysenos ar kaip vieno iš būdu numesti svorio. Tiesa, kovų menai gali pasitarnauti ir valdant stresą, pagerinti koncentraciją, padidinti valią.

Įvairios kovų menų technikos yra pasitelkiamos ir medicinoje. Kai kurie iš šių menų naudojami ligų prevencijai ir gydymui. Be to, jie gali būti naudojami ir kaip dvasinė praktika, kurios tikslas – suteikti pusiausvyrą, ramybę ir išmintį tiems, kurie yra atsidavę praktikai.

kovos-menai-ir-medicina

Ar žinojote?

Ar žinojote, kad kiekvienas kovos menas turi paslapčių paslaptėlių. Kitaip tariant, įdomių faktų, kurie nėra taip garsiai skelbimai viešojoje erdvėje. Įdomumo dėlei su keliais tokiais įdomesniais fakteliais mes jus supažindinsime tučtuojau.

Kovos menų istorijoje yra toks kovos menininkas Yuki Nakai. Šis kovotojas įveikė du kovotojus, kurie buvo dvigubai didesni už jį patį, turnyre po to, kai dėl neteisėto akies pašalinimo jis apako viena akimi. Tai jis laikė paslaptyje labai ilgus metus, nes norėjo ir toliau kovoti bei apsaugoti savo kaip kovotojo reputaciją.

O dabar persikelkime į Ukrainą. Čia didelė moterų grupė suformavo modernią amazonių gentį, kurią pavadino „Asgarda“. Tikslas – būti visiškai nepriklausomoms nuo vyrų. Šios moterys treniruojasi įvairių kovos menų ir įvairiose mokslo srityse, o įsikūrusios Karpatų kalnuose.

Žymusis Elvis Presley itin drąsus vaikinas. Kartą jis padavė Alice Cooper vieną iš savo ginklų ir paprašė jį nukreipti būtent į jį. Tokiu būdu jis norėjo įrodyti savo karatė įgūdžius. Kiek vėliau Cooper prisipažino, jog jam buvo kilusi mintis ne tik nukreipti ginklą į jį, bet ir nuspasuti gaiduką, nes norėjo nuveikti ką nors tokio, kas prilygtų legendai savo gyvenime. Deja, Elvis išmušė ginklą iš jo rankų ir prispaudė jį jam nespėjus iššauti.

elvis-preslis-Alice-Cooper

Kitas itin įžymus ir didelį gerbėjų būrį turintis aktorius Sylvesteris Stallone, kuriant filmą „Rokis“, paprašė Earnie Shavers iš tikrųjų jį sumušti. Earnie tuo metu buvo plačiai laikomas kiečiausiu bokso smogėju. Po vieno pastarojo smūgio Stallone teko net vemti.

Tai tik keli įdomūs, kai kurie net šiek tiek juoką keliantys faktai, susiję su įvairiomis kovų rūšimis. Bet tai tik parodo, kad kovų menai pasaulyje yra itin populiarūs ir pasitelkiami įvairiose srityse. Jei susižavėjote jų istorija, likote nustebę jų gausa ir norite pradėti praktikuoti patys, drąsiname nieko nelaukti ir jau šiandien pasidomėti, kaip ir kur galite pradėti mokytis.